Ekologiczne zbiorniki na szambo

Wszystkie gospodarstwa domowe, które nie są podłączone do miejskiej kanalizacji, mają obowiązek odprowadzania nieczystości w sposób, który nie zagraża środowisku. Najczęściej w tym zakresie wykorzystywane są szamba, a do wyboru inwestorzy mają dwa rodzaje zbiorników. Lepiej wybrać ten plastikowy czy betonowy? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

 

Plastikowy zbiornik na szambo 

 

Eksperci potwierdzają, że plastikowe zbiorniki na szambo to rozwiązanie optymalnie ekologiczne. Nieczystości gromadzone są w nich bez ryzyka wycieku, a następnie odprowadzane przez profesjonalną szambiarkę. Co więcej, plastikowy zbiornik na szambo to inwestycja znacznie tańsza, od tej, jaka jest wymagana na zbiornik betonowy. Warto również dodać, że montaż takiego zbiornika jest szybki, a sam wyrób można wybierać wedle rozmiaru i pojemności, zgodnie z indywidualnymi potrzebami gospodarstwa domowego i liczby jego domowników. 

 

Betonowy zbiornik na szambo 

 

Trzeba wskazać, że betonowy zbiornik na szambo również jest rozwiązaniem ekologicznym, natomiast wymaga nieco większych nakładów finansowych. Poza tym, uznaje się, że beton nie jest tak trwały jak plastik, przez co z biegiem lat zbiornik może ulegać korozji, czego efektem może być wyciek nieczystości i ich przedostawanie się bezpośrednio do gruntu. W takim przypadku o ochronie środowiska nie może być mowy. 

Jeśli planujesz zakup zbiornika na szambo, rekomendujemy wybór tego plastikowego. Zwracaj tylko uwagę, czy w składzie surowca do jego wykonania nie znajdują się szkodliwe substancje.