Co to jest stacja kontroli pojazdów?

Stacja kontroli pojazdów Warszawa (SKP) to punkt, w którym wykonuje się obowiązkowy przegląd techniczny pojazdów. Celem kontroli jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego. Obecnie przegląd techniczny jest obowiązkowy co 2 lata, ale w przypadku niektórych pojazdów jest to roczna konieczność.

W stacji kontroli pojazdów można wykonac wiele różnych badań m.in. pomiar emisji spalin, kontrolę hamulców, badanie oświetlenia czy też inspekcje układu kierowniczego. To dlatego, że wszelkie usterki w pojazdach są niebezpieczne dla kierowców i pasażerów, a także wpłynąć mogą na funkcję pojazdu.

Kiedy zrobić przegląd w SKP?

Przeglądy techniczne należy wykonywać w odpowiednim terminie. Termin przeglądu określony jest na karcie pojazdu, a dodatkowo informację o terminie przeglądu można sprawdzić w internecie. W przypadku niewykonywania przeglądu, grozi nam mandat. Co więcej, warto zadbać o to, aby samochód był w jak najlepszym stanie – w końcu jego stan bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Przeglądy w SKP jednak nie tylko są obowiązkiem. Mogą okazać się również dla nas korzystne, ponieważ w przypadku ewentualnej sprzedaży samochodu klienci są bardziej zainteresowani takim pojazdem, który posiada aktualny przegląd techniczny. Działa to na naszą korzyść, ponieważ cena samochodu może być wyższa niż w przypadku braku tego dokumentu.

Jak wybrać najlepszą stację kontroli pojazdów?

Wybór dobrej i sprawdzonej stacji kontroli pojazdów nie jest proste. Początkowo warto zastanowić się, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Pewnym wybawieniem może okazać się wybór SKP bliżej naszego miejsca zamieszkania, lub też wybór stacji, dla której posiadamy pozytywne opinie.

Wybierając stację kontroli pojazdów warto również zwrócić uwagę na profesjonalizm obsługi, ale także na dobrej jakości urządzenia, które będą wykorzystywane podczas przeglądu. Większość stacji kontroli pojazdów w Polsce dysponuje już nowoczesnym sprzętem pomiarowym, który pozwala na dokładne i rzetelne przeglądy techniczne.