Jak poradzić sobie z utratą bliskiej osoby?

Po śmierci bliskiej osoby możesz czuć się przytłoczony żalem i niepewnością. Naturalne jest pytanie, czy istnieją sposoby na poradzenie sobie z tymi uczuciami. W rzeczywistości badania pokazują, że pomagając sobie, poczujesz się lepiej i będziesz miał więcej kontroli.

Osobiste strategie radzenia sobie z tym czasem:

– Gdy najbardziej potrzebujesz wsparcia, zwróć się do przyjaciół i członków rodziny. Daj im znać, czego od nich oczekujesz. Niech wiedzą też, co mogą zrobić, aby pomóc. Wsparcie to będzie pomocne, gdy zaczniesz radzić sobie z uczuciem straty i rozpoczniesz proces żałoby.

– Nie bój się mówić o swoich uczuciach lub zadawać pytań dotyczących śmierci bliskiej osoby. Niezależnie od tego, czy rozmawiasz z przyjacielem lub członkiem rodziny, doradcą, czy z innymi osobami, które straciły bliskich, rozmowa może pomóc złagodzić część stresu i zamieszania, które możesz odczuwać.

– Staraj się nie zamykać swoich uczuć w butelce. Wyrażanie swoich myśli, lęków i innych emocji poprzez pisanie w dzienniku lub rozmowę z innymi osobami może pomóc złagodzić smutek i izolację poprzez nadanie znaczenia temu, co się stało.

– Uczestnicz w działaniach, które wnoszą do Twojego życia radość, takich jak hobby, praktyki religijne, ćwiczenia, sensowna praca lub spędzanie czasu z rodziną.

Więcej o relacjach znajdziesz na stronie https://jakspokojnie.pl/ .